Kala

Kalaja e Stelushit, Qafë-Murrë

Kalaja e Stelushit, e njohur edhe si Kalaja e Varoshit ose Kalaja e Skënderbeut, është një nga monumentet më të rëndësishme historike në Shqipëri, e cila ndodhet në skajin verilindor të luginës së Matit, pranë fshatit Viq. Emri i kalasë, Stelush, vjen nga dokumentet turke, ndërsa banorët vendas e quajnë
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objekte Kulti

Teqeja e Baba Aliut Alipostivan

Teqeja e Baba Aliut Alipostivan është një thesar kulturor dhe shpirtëror i kombit shqiptar. E ndërtuar në një ambient të mrekullueshëm natyror në kodrën e Aliut, kjo Teqe shquhet për pastërtinë, bukurinë dhe vlerat e saj shpirtërore. Historia e kësaj Teqeje fillon shumë kohë më parë, me theme
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parqet Kombëtare

Parku arkeologjik i Antigonesë

Parku Arkeologjik i Antigonesë është një nga vendet më të rëndësishme dhe mahnitëse në Gjirokastër. Këtë park e karakterizon historia e tij e pasur dhe trashëgimia e madhe arkeologjike që përfshin. Historia e Parkut Arkeologjik të Antigonës fillon me periudhën e lashtë, kur ky vend ishte një
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Muze

Muzeu i Luftës së Ftohtë

Muzeu i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër është një nga atraksionet kryesore turistike në qytet, duke tërhequr vëmendjen e mijëra vizitorëve vendas dhe të huaj çdo vit. Gjatë vizitës në këtë muze, vizitorët hedhin një vështrim në një periudhë të rëndësi
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Natyrë

Maja e Vajushës, Kelmend

Maja e Vajushës, një thellësi e fshehtë në bjeshkët e Kelmendit, është një nga skajet më të mrekullueshme të natyrës shqiptare. Në fshatin e Lëpushës është pikënisja për këtë udhëtim të mahnitshëm drejt kësaj pike të lartë. Për të arritur Majë
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Kala

Kisha e Shën Franceskut

Kisha e Shën Franceskut, e vendosur në Shkodër, është ndërtuar në vitin 1905. Përpjekjet fillestare të ndërtimit filluan në vitin 1875 nën udhëheqjen e At Tomë Markocit, me shenjtërimin e vendit në vitin 1878 nga At Gjan Pjer Ferrari. Në vitin 1902, misioni françeskan në Shkodër mori autorizimin
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objekte Kulti

Kisha Katolike Shën Luigji Gonzaga, Fier

Kisha Katolike Shën Luigji Gonzaga është një ndër objektet fetare më të rëndësishme në qytetin e Fierit. Kjo kishë i është  dedikuar shën Luigji Gonzagës, një figurë e rëndësishme në traditën katolike. Pamja e kishës është e impresionueshme, ndërtuar në një
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Muze

Muzeu Etnografik i Dukagjinit

Muzeu Etnografik në Theth, i vendosur në shtëpinë e Lulash Boshit, përfaqëson një thesar të çmuar të trashëgimisë kulturore dhe arkitekturës tradicionale shqiptare. Në këtë muze, vizitorët do të përjetojnë një udhëtim në kohën e kaluar të fshatit Theth dhe do të njo
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Natyrë

Lake Merhoja, Belsh

Liqeni i Merhojës është një nga thesaret natyrore më të rëndësishme në Dumre, një zonë e bukur dhe e pasur me resurse natyrore në Bashkinë e Belshit. Caktuar si liqeni më i thellë në këtë rajon, ai përfaqëson një qëndër të rëndësishme për biodiversitetin dhe ekosis
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parqet Kombëtare

Parku Arkeologjik dhe Qyteti Ilir i Amantias

Parku arkeologjik dhe qyteti ilir i Amantias në Shqipëri shërben si një dëshmi e pasur e historisë së bregdetit Jonian. Ngritur në shekullin e V para Krishtit, ky vend përbën një nga thesaret më të rëndësishme dhe interesante të trashëgimisë kulturore. Pozicionuar në një kodër dhe rrethuar ng
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parqet Kombëtare

Parku Arkeologjik Kombëtar, Qyteti Antik i Finiqit

Qyteti Antik i Finiqit ndodhet 10 km në jugperëndim të Delvinës, mbi një kodër përbri fshatit Finiq. Qyteti Antik i Finiqit ndryshe Foinika, është një qytet i lashtë ilir dhe kryeqyteti i kaonëve. Është gjithashtu vendi ku u hartua marrëveshja e Finiqit, me të cilën u përfundua Lufta e Parë Maqedone. Fi
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objekte Kulti

Teqeja e Baba Selimit, Hambar

Teqeja e Baba Selimit është një prej objekteve kulturore të rëndësishme në qytetin e Fierit. Kjo teqe është një qendër e rëndësishme fetare për komunitetin mysliman në zonë dhe ka një histori të thellë dhe të rëndësishme në identitetin dhe trashëgiminë e qytetit. Teqja e
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Muze

Muzeu i Dardhës

Muzeu Foto Historik në Dardhë, i vendosur në zemër të natyrës së bukur të Dardhës në Korçë, është një vend që përfaqëson një thesar të vërtetë të historisë dhe kulturës shqiptare. Kjo ndërtesë, që fillimisht ishte një shkollë e ndërtuar nga
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Natyrë

Liqeni i Rrumbullakët, Belsh

Liqeni i Rrumbullakët është një nga mrekullitë natyrore të Bashkisë së Belshit, vendosur në zemër të zonës së Dumresë. Ky liqen është një burim i rëndësishëm ujor për rajonin dhe një destinacion i rëndësishëm për turistët dhe banorët. Liqeni i Rrumbullak&eu
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Kala

Kalaja e Gurit të Bardhë

Kalaja e Gurit të Bardhë, e njohur edhe si Petralba, ndodhet poshtë fshatit Guri i Bardhë dhe mbi fshatin Fshat, duke shtrirë një pozicion të fuqishëm në kreshtën malore me një lartësi prej 778 metrash. Ky qytet i ndërtuar në majë të një mali ka një histori të pasur dhe është pjesë e trash
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Muze

Muzeu i Dibrës

Muzeu i Dibrës shtrihet si një ndër institucionet më të rëndësishme të kulturës dhe historisë në qytetin e Peshkopisë, në Qarkun e Dibrës. Me më shumë se 2,000 objekte të vendosura në tre pavijone të veçanta, ky muze ofron një eksperiencë të pasur dhe të thellë për vi
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objekte Kulti

Teqeja e Koshtanit, Koshtan

"Teqeja e Koshtanit" është një monument kulture në kategorinë e parë, e cila ndodhet në fshatin Koshtan, Memaliaj, Shqipëri. Kjo teqe daton nga fillimi i shekullit XX dhe është një objekt i rëndësishëm kulturor dhe historik në zonën e Tepelenës. Ndërtesa është e organizuar në dy kate dhe ka
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Natyrë

Gryka e Kazanit

Gryka e Kazanit është një perlë e natyrës në zemër të malit Nemërçkë. Pamja që hapet përpara syve është e mahnitshme, një peizazh i çuditshëm dhe  piktoresk, që tërheq vëmendjen e udhëtarëve të çdo lloji. Për ata që e adhurojnë aventurën, Gr
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parqet Kombëtare

Parkun Natyror Kune – Vain – Tale

Lugina e Kune – Vain – Tale ndodhet në jugperëndim të qytetit të Shëngjinit, në perëndim të fshatrave të ishullit Shëngjinit dhe Ishullit të Lezhës. Me nje me sipërfaqe prej  4393.2 ha, konsiderohet si një ndër destinacionet më të bukura ne Shqiperi. Lugina e Kune – Vain – Tale ë
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Kala

Kalaja e Këlcyrës

Kalaja e Këlcyrës është një strukturë fortifikuese e vendosur në shpatin e Malit të Trebeshinës, duke pasuar një histori të gjatë dhe të ndryshme që përfshin periudhën e Antikitetit të vonë deri në shekullin e XIX. Kjo kala ka një sipërfaqe prej 0.5 hektarësh dhe ka qenë një fo
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.