Parcs Nationaux

Parku Arkeologjik Kombëtar, Qyteti Antik i Finiqit

Qyteti Antik i Finiqit ndodhet 10 km në jugperëndim të Delvinës, mbi një kodër përbri fshatit Finiq. Qyteti Antik i Finiqit ndryshe Foinika, është një qytet i lashtë ilir dhe kryeqyteti i kaonëve. Është gjithashtu vendi ku u hartua marrëveshja e Finiqit, me të cilën u përfundua Lufta e Parë Maqedone. Fi
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objets Cultes

Varreze Tumulare, Himarë

Varreze tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë (Shek. XV-XII p.Kr) u zbulua në datën 6 korrik 2020 nga një gërmim arkeologjik i realizuar në Himarë, nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimise Kulturore të Vlorës dhe Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore. Sipas arkeolog&eum
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Musée

Rezidenca e Familjes Mbretërore

Rezidenca e Familjes Mbretërore ndodhet në qendër të kryeqytetit dhe është aktualisht rezidenca kryesore e Familjes Mbretërore. Rezidenca është porositur nga Mbreti Zog në vitin 1929 dhe u ideua nga arkitekti austriak Kohler. Mbreti Zog I e mori atë për banim, me shpalljen e tij Mbret i Shqipërisë. Pas Luftës së II Bo
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Artisanat

Unique Art

Unique Art me vendodhje në qytetin më të bukur, Berat. Punon në gdhendje druri që prej vitit 2003, dhe pirografi djegie në dru që prej vitit 2013. Këto punime artizanale janë vepra arti të cilat vlersohen nga turistët vendas dhe të huaj. Në Unique Art ju do të gjeni gjithcka ju dëshironi duke filluar nga orat me gedhendj
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Nature

Liqeni i Rrovës, Tiranë

i Rovës ndodhet midis Petrelës dhe Baldushkut, pikërisht buzë rrugës që i lidh këto dy zona. Buzë liqenit, mbi një nga kodrat që e rrethojnë atë shtrihet fshati Rov. Liqeni i Rovës mbetet një destinacion që mund të vizitohet në fundjavë, për bukurinë e natyrës që e rrethon, për ajrin
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parcs Nationaux

Parkun Natyror Kune – Vain – Tale

Lugina e Kune – Vain – Tale ndodhet në jugperëndim të qytetit të Shëngjinit, në perëndim të fshatrave të ishullit Shëngjinit dhe Ishullit të Lezhës. Me nje me sipërfaqe prej  4393.2 ha, konsiderohet si një ndër destinacionet më të bukura ne Shqiperi. Lugina e Kune – Vain – Tale ë
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Chateau

Kalaja e Gradishtës, Maliq

Kalaja e Gradishtës ndodhet afër fshatit Barmash. Kalaja është një monument kulture i periudhës së hershme të hekurit dhe një kështjellë e shekullit të 5-6 pas Krishtit. Në majën e Gradishtës u ndërtua kali iliro-romak që mban të njëjtin emër me kodrën. Kjo kala ka luajtur një rol të
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objets Cultes

Teqeja e Borshit

Mekami, Teqeja e Borshit. "Vëndi i mirë", e quajnë banorët e vjetër dhe të rinj të fshatit. Teqeja ndodhet mbi burimin e ujit të mirë në fshatin e vjetër të Borshit, sipas gojëdhënave teqeja është ndërtuar rreth viteve 1850-1860( nuk ka datë të saktë). Vitet 1850-1860 kur thuhet se është n
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Musée

Muzeu Kadare - Shtëpia Studio e Shkrimtarit Ismail Kadare

Shtëpia Studio Kadare ndodhet në katin e tretë të një pallati në Rr.e Dibrës. Shtëpia është shpallur Monument Kulture në vitin 2015 Kjo shtepi u projektua nga arkitekti M.Velo në vitin 1972. Shkrimtari I.Kadare ka jetuar në këtë apartament në vitet 1974 - 1989. Ndërtesa ose siç quhej në atë koh&e
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Artisanat

Souvenir Alketa

Ngjyrat e shumta të punimeve me dorë, kryesisht të rrugicave apo qilimave me lesh, zbehin disi artikujt e tjerë që t’i zë syri në dyqanin me suvenirë të Alketës. Sapo afrohesh, vec suvenirëve në përmasa të vogla, magnetë, byzylykë, vëthë, shikon një kënd të vecantë me prodhime l&eum
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Nature

Fshati i Dajtit, Tirana

Fshati i Dajtit ndodhet në një afërsi prej 26 km nga Tirana. Territori i Dajtit është populluar herët dhe për vazhdimësinë e popullimit të kësaj zone e dëshmon edhe Kalaja e Dajtit, që është shpallur monument kulture në vitin 1963. Mali i Dajtit është shpallur “Park Kombëtar”, në qershor
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parcs Nationaux

Parku kombëtar i Bredhit të Drenovës, Drenovë

Parku Kombëtar i Bredhit të Drenovës gjendet në qarkun e Korçës, vetëm 10 km larg qytetit dhe 6 km larg fshatit Drenovë, mbulon një sipërfaqe prej 1.380 ha në vargmalin e Moravës. Parku, mori statusin e tij në vitin 1966 dhe merr emrin nga bredhi që e karakterizon. Në këtë park gjeni natyrë të mrekull
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Artisanat

Suvenire Himara

Suvenire Himara ndodhet 100m nga qëndra e Himarës, 12 km nga rrethrrotullimi I Qeparoit dhe 15km nga Borshi. Suvenire Himara ju ofron një larmishmëri produktesh artizanale duke filluar nga çantat e punuara me dorë, çentrot e ndryshme, portofola, mbajtese gotash dhe pa harruar punimet e xhamit në formën e syrit të cilat vijnë në Madh&
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Chateau

Kisha e Shën Kollit, Hoçisht

Kisha e Shën Kollit ndodhet në Hoçisht, të Devollit. Kisha është një monument kulture, e ndërtuar në shek.XVII, një shembull tipik i stilit post-bizantin. Kjo kishë i është nënshtruar restaurimit, kryesisht ndërhyrjet janë bërë në mirëmbajtjen e saj, si zëvendësimin e tjegullave të
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objets Cultes

Xhamia e Sopotit, Borsh

Xhamia e Borshit në Kalanë e Sopotit, në Shqipëri. Gjendet në brendësi të Kalasë së Sopotit, kalaja daton që në shekullin IV-III p.e.s. Ndodhen 500m mbi nivelin e detit. Në periudhën e mesjetës në Kalanë e Sopotit u ndërtua xhamia, periudhë kjo kur Ali Pashë Tepelena mori nën kontroll zonë
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Musée

Piramida, Tiranë

Piramida ndodhet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në një nga pikat më nevralgjike të qytetit të Tiranës. Piramida u ndërtua në vitet 1986 - 1988, duke shërbyer si një muze i trashëgimisë së diktatorit E.Hoxha deri në vitin 1991. Kjo strukturë u projektua si krahë shqiponje, simbol i vet&eu
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Nature

Liqeni i Prushit, Tiranë

Liqeni i Prushit ndodhet në fshatin me të njëjtin emër, në Prush të Tiranës. Ai është një liqen artificial, i pozicionuar në një ambient të rrethuar me kodra të pyllëzuara me pisha. Liqeni nuk është shumë i madh, por të ofron një pamje shumë relaksuese. Aty të duket sikur je në nj&e
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Parcs Nationaux

Syri i Kaltër, Delvinë

Syri i Kaltër ndodhet 18 km në verilindje të qytetit të Sarandës, pranë rrugës nacionale Gjirokastër-Delvinë-Sarandë. Zona e mbrojtur e Syrit të Kaltër, u shpall park natyror në janar të vitit 2022. Parku me një sipërfaqe prej 293.30 ha është i rrethuar me bimësi të dendur dhe me gjelbërim t&eu
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Chateau

Kalaja e Trajanit

Kalaja e Trajanit ndodhet në verilindje të fshatit Tren, në Devoll. Ajo ngrihet mbi një kreshtë malore të lartë 1245 m, mbi nivelin e detit. Kalaja e Trajanit, është një nga vendbanimet e fortifikuara prehistorike, më të mëdha në territorin e Ilirisë, me sipërfaqe prej 22 ha. Kalaja është një monument
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.

Objets Cultes

Kisha e Shën Premtes, Kavajë

Kisha e Shën Premtes ndodhet dy km larg qendrës së qytetit, majë një kodre në lindje të tij. Kisha është një monument i trashëgimisë kulturore në Çetë, të Kavajës. Ky monument është i llojit "Arkitekturë", i miratuar në qershor të vitit 1973, e ndërtuar në shek.XIII. Në fi
Hyr dhe merr kontakt me biznesin.