Kala

Kalaja e Skraparit

Vlerësime 0

Kalaja e Skraparit është një kështjellë mesjetare e ngritur mbi një kodër të lartë në jugperëndim të qytetit Çorovodë. Kalaja e Skraparit daton nga shekulli i 16-të, kur u ndërtua nga Osmanët. Ajo ishte një kala e rëndësishme në kohën e sundimit Osman në rajonin e Skraparit.

Kalaja ishte e rrethuar nga mure mbrojtëse dhe kishte një sasi të madhe të artilerisë për tu mbrojtur kundër sulmeve nga armiqtë.

Kalaja Skraparit ofron jo vetëm një zbulim të historisë së pasur të Shqipërisë por dhe është një nga pamjet më të bukura të kësaj zone.

Vizitorët mund të shkojnë në kala për ta eksploruar atë duke bërë shëtitje ose ekspedita dhe për të parë pamjet e mahnitshme që ofron panorama e zonave përreth.

Personat që vizitojnë kalanë e Skraparit gjithashtu mund të vizitojnë dhe zonat e pasura përreth saj si fshatin e bukur bregdetar të Qeparos,një nga kanionet më të bukura në Shqipëri sic është ai i Kelcyrës dhe gruin e kuq në Skrapar që ofron pamje të gjithë zonës.

Book your vacations

Adresa

Skrapar Castle, SH72, Çerenisht

Vlerësime

0

Ju duhet të hyni në llogarinë tuaj për të komentuar

ose