Blog

Zbuloni Beratin: Qytetin e një mbi një dritareve!

05 Feb 2024

I ndodhur mes maleve të thyer dhe lumit Osum, Berati është një muze i gjallë me histori në çdo gur të tij. I shpallur si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ky qytet ju fton të ktheni prapa në kohë dhe të eksploroni ndërthurjen e tij unike të arkitekturës osmane dhe kulturës shqiptare.

Atraksionet më të bukra:

Kalaja e Beratit:
E vendosur në majë të një kodre, Kalaja e Beratit është një kështjellë me rrënjë që datojnë në shekullin e IV para Krishtit. Shëtisni nëpër muret e tij të lashta, vizitoni Muzeun Onufri dhe mahnituni nga pamjet mahnitëse të qytetit më poshtë.

Mangalem dhe Gorica:
Të ndara nga lumi Osum, këto dy lagje ofrojnë një mjedis piktoresk për eksplorim. Mangalem, me rrugët me kalldrëm dhe shtëpitë osmane, bie në kontrast të bukur me Goricën më të re. Ndërveprimi i këtyre dy rretheve është me të vërtetë një pamje për t'u parë.

Aktivitetet vendase:

Punishtet tradicionale:
Angazhohuni në të mësuarit gjëra te reja me artizanët e aftë të Beratit. Nga përdorimi i qeramikës, dhe thurja e qilimave deri te gdhendja e drurit, këto ofrojnë një mundësi unike për të mësuar mbi trashëgiminë e pasur artistike të qytetit.

Festivalet dhe Eventet:
Planifikoni vizitën tuaj në datat e Festivalit të Verës së Beratit, ku qyteti gjallërohet me kantinat vendëse që sjellin vjeljet e tyre më të mira. Shijoni muzikën tradicionale, kërcimin dhe ushqimin e shijshëm gjatë eventeve të ndryshme kulturore që festojnë identitetin e gjallë të Beratit.

Kuzhina:

Gatimet që duhet të provoni:
Degustoni shijet e Beratit me pjata si Tavë Kosi, një qengj i shijshëm i pjekur me kos, ose shtresat e shijshme të Byrekut. Restorante si Antigoni dhe Mangalemi shërbejnë kuzhinë autentike shqiptare me një anë të mikpritjes vendase.

Këshilla udhëtimi:

Koha më e mirë për ta vizituar:
Edhe pse Berati është përallor gjatë gjithë vitit, kini parasysh ta vizitoni në pranverë ose vjeshtë për një mot më të butë dhe më pak turistë. Vera sjell festivale të gjalla, por përgatituni për temperatura të ngrohta.

Shëtitjet:
Eksploroni qytetin në këmbë për të përvetësuar hijeshinë e tij historike. Për udhëtime ditore, autobusët dhe taksitë vendase janë opsione të përshtatshme për të arritur në atraksionet e afërta si Mali i Tomorrit ose Parku Arkeologjik i Apolonisë.

Perlat e Fshehura:

Ura e Goricës:
Për një arratisje të qetë, kaloni urën e Goricës, duke ofruar pamje mahnitëse të qytetit të vjetër dhe lumit poshtë. Ky vend piktoresk është perfekt për një shëtitje të qetë ose për të shijuar bukurinë e Beratit.

Muzeu Onufri:
I vendosur brenda mureve të kështjellës, Muzeu Onufri strehon një koleksion mbresëlënës ikonash të stilit bizantin dhe artit fetar. Ngjyrat e gjalla dhe detajet e ndërlikuara të kryeveprave të Onufrit janë një dëshmi e trashëgimisë së pasur kulturore të Beratit.

Book your vacations